Největší ze středodalmatských ostrovů. Počátky osídlení na ostrově Brač spadají již do doby neolitu (naleziště v jeskyni Kopačina, jižně od osady Supetar). Pozůstatky římské éry můžeme nalézt na obou stranách ostrova i ve vnitrozemí. Největší z nich jsou zcela jistě kamenolomy ve Škripu, ze kterého pocházejí kamenné bloky, použité pro výstavbu Dioklecianova paláce ve Splitu nebo například Bílého domu.

Brač je největší dalmátský ostrov o délce 40 km a šířce 13 km s dvaceti městečky a 14-ti tisíci obyvateli. Množství překrásných zálivů i zátok skýtá možnost klidného ale i aktivního odpočinku pro Vaši spokojenou dovolenou. Nejznámějším ale i nejnavštěvovanějším symbolem ostrova Brač je výjimečná 500 m dlouhá oblázková pláž “Zlatni rat“ na Bolu, která svojí jedinečnou krásou, nenechává nikoho lhostejným. Brač je největší ostrov ve skupině středodalmatských ostrovů, třetí největší v celém jadranském souostroví (395 km2). Brač je od pevniny oddělen Bračským průlivem a Splitským průlivem (Brački kanal, Splitski kanal), od Hvaru Hvarským průlivem (Hvarski kanal), od Šolty Splitskou úžinou (Splitska vrata).

Všechny zajímavosti a pamětihodnosti ostrova Brač jsou ve vnitrozemí jsou dostupné z většiny letovisek. Za vidění stojí rozhodně nejvyšší hora Brače, Vidova Gora (778 m), která je současně nejvyšším bodem celého chorvatského jadranského souostroví. Budete také překvapeni krásnými borovými lesy (26% povrchu ostrova je jimi pokryto) a opravdovou horskou scenérií.
Bračským bílým kamenem již po desetiletí dýchají mnohé známé světové budovy, např. Bílý dům ve Washingtonu nebo parlament v Budapešti. V městečku Pučisče je nejstarší kamenická škola  v Chorvatsku, která vychovává vskutku kamenické mistry.


Ostrov Brač je typický vápencový ostrov s převážně kamenitým terénem. Část ostrova pokrývá jí vždy zelené křoviny, zakrslé stromy a vonné byliny, ve výšce  400 metrů nad hladinou moře rostou borovice alpské a černé, které např. na Vidově hoře tvoří rozsáhlé lesy.

Na ostrově Brač nejsou žádné silné vodní toky, je jen několik sladkovodních pramenů u Bolu. Ostrov je však dobře   zásobován vodou podmořským potrubím z pevniny- řeky Cetiny.

Klima na ostrově Brač je výrazně středomořské s poměrně vysokým počtem hodin slunečního svitu.

Hlavní letoviska jsou Supetar a Bol, další jsou Sutivan, Milna, Splitska, Postira, Pučišća, Povlja. Předností ostrova Brač - jako střediska cestovního ruchu jsou především krásné pláže, hojnost středomořského rostlinstva v oblasti letovisek a hotelů, moderní hotely, apartmány, soukromé domky a vily. Ve větších střediscích  ostrova Brač pak nechybí kvalitní nabídka možností sportovat.                      

Na Brač se můžete dopravit trajektem.
Spojení Brače se Splitem je výborné. Přes léto z něj vyjíždí okolo 20-ti trajektů denně. Supetar, přístavní městečko ostrova Brače, spolu s Bolem na protilehlé straně ostrova, jsou nejrušnějšími turisticky vyhlášenými místy. Každé místo na Brači je svým způsobem zajímavé a  má svoje kouzlo. Jedno z nejmalebnějších a vůbec nejpříjemnějších městeček na ostrově Brač je Sutivan.visku Bol - výuka a provozování windsurfingu, jachtinku, potápění aj.


MĚSTEČKO SUTIVAN

Malebné městečko Sutivan leží 7 km západně od trajektového přístavu a současně hlavního města Brače Supetaru a 13 km od Splitu. Lemují jej 3,5 km dlouhé na sebe navazující oblázkové pláže. Ty nejsou zdaleka tak obležené turisty jako jiná místa, dokonce nebývá žádný problém najít si místečko nebo plácek jen tak sami pro sebe. Přitom zde najdete služby srovnatelné s pevninou. V Sutivanu se můžete projít po krásné a dlouhé pobřežní promenádě, kterou z jedné strany omývá moře a po její druhé straně můžete posedět při silné kávě ve vámi vybrané útulné kavárničce nebo ochutnat rybí specialitu v některé z místních restaurací nebo kamenných dalmatinských konob. Přibližně uprostřed promenády můžete obdivovat dominantní a krásný kostel a nebevzetí panny Marie s barokní věžičkou,kostel je večer vždy efektně nasvícen, stejně jako blízká palmová promenáda a palmový háj.Další velice zajímavý kostelík je kostel sv. Roka postavený roku 1623 na památku a oslavu poutníka Roka,který pomáhal chudým a nemocným v době morových epidemií a později byl prohlášen za svatého. Kostelík je propojen dlouhými katakombami se sousedním hřbitovem.

Městečko Sutivan je kromě pěkných a upravených pláží zajímavé svou historickou minulostí. Najdete zde řadu dochovalých staveb, ale také moderně upravené přístaviště s řadou kaváren, restaurací, obchůdků a jiných zajímavostí.

Sportovně založení hosté mohou přímo v Sutivanu využít nabídky "sportovního centra" se širokou nabídkou různorodých aktivit. Brač - Sutivan je také vhodný pro cyklistiku, ať už amatérskou nebo profesionální.jsou tu označené cyklistické stezky.

Sutivan se Supetarem spojuje pravidelná autobusová doprava, nachází se tu pošta, obchůdky, kavárny a restaurace, směnárny a informace, první pomoc, cyklistické trasy a půjčovna jízdních kol, tenisové kurty, potápěčské centrum a výletní loďky. Naproti tomu na ostrově Brač nenajdete velké hotelové komplexy ani supermarkety.

Městečko Sutivan na ostrově Brač dnes čítá okolo 800 stálých obyvatel, kteří se tradičně živí rybolovem, zemědělstvím, převážně pěstováním vinné révy,  oliv,citrusů námořnictvím a turismem.

V průběhu léta se na Sutivanu pořádají četné koncerty, výstavy, a duchovní akce – např. oslavy Sv. Roka Ivana. I sportovně rekreační nabídka je široká. Můžete např. vyzkoušet mořský kajaking, vodní lyžování, školu potápění, windsurfing, horolezectví po umělých i přírodních stěnách, projížďky na kolech či procházky po okolí a samozřejmě velmi vyhledávané lodní výlety, tzv. Fish pikniky.

Tip na výlet:

Dva kilometry směrem k Milně se nachází přírodní park „Sutivan“. Je to příjemné výletní místo pro rodiny s dětmi. Park se rozprostírá na ploše 18.000 m2 a je obklopen lesy a olivovými háji. Je rozdělen na rostlinou část, kde se prezentuje řada místní zeleně, stromů, květin a voňavých bylinek a na zahradu „zvířátkovou“, kde můžete pozorovat chování oslíků, muflonů, divokých prasátek, srnek, pávů, pštrosů, kachen, hus a dalších místních zvířátek. V malém jezírku se prohánějí okrasné rybky a pro děti jsou zde připravené různé prolézačky a houpačky. Po procházce parkem se můžete občerstvit v příjemné venkovní restauraci.

Dnes se Sutivan rozvinul v moderní turistické městečko orientované na rodinný, sportovní a rekreační turismus. Díky příjemnému podnebí a rozmanité nabídce mohou hosté na ostrově Brač - v Sutivanu pobývat během celého roku.

 

Předchozí  Stránka album 1/7  Další