Ostrov Šolta vzdálený 9 námořních mil (18km) od Splitu patří k nejčistším ostrovům střední Dalmácie, je oceněn zelenou ekologickou pečetí. Nenajdete zde městský život, ale panensky čistou přírodu, od časného jara kvetoucí vegetaci, průzračnou vodu s bohatým podmořským světem i starobylou architekturu. Je vhodným místem pro milovníky turistiky i klidné, romantické dovolené.

Šolta je středně velký ostrov,ale svým přírodním bohatstvím jedním z nejkrásnějších  a nejčistších na Jadranu. Ostrov je vzdálen od Splitu 16 km a se svým 60 km dlouhým pobřežím,4 přístavy a 24 zátokami skýtá ráj pro milovníky člunů, jacht a plavců.

Přístavní městečko Rogač, Grohote, Nečujam, Stomorská a Maslinica jsou nejnavštěvovanější ostrovní městečka, která  dýchají dalmatskou atmosférou.

Již v římském rozmachu zastává Šolta důležitou funkci křižovatky námořních cest.Ochranu a zásobovací základnu přístavních měst a navíc bezpečné útočiště. Toto vše se osvědčuje až dodnes. Na ostrově je řada nalezišť z dob minulých např. římské sarkofágy, mozaiky, stavby z počátků křesťanství, selské usedlosti a statky. Právě pro tuto dobovou architekturu je Šolta známá již dávno.
Dnešní největší jistota blahobytu Šolty je její panenská příroda. Je to především její jižní strana ostrova se svými kouzelnými zátokami, plážemi, ostrůvky a skalisky... Oplývá všemi druhy ryb.

Neméně cenná je i zdejší flóra se svými 2000 druhy mediteránské zeleně,jehličnatých lesů, listnatých porostů a křovin,léčivých bylin a trav.Od mateřídoušky, která kvete a voní deset měsíců v roce, Šolta nabízí desítky druhů koření a aromatických a léčivých bylin. Místní lidé po staletí pěstovali a pěstují olivy, datle, fíky, svatojánský chléb a jiné ovoce. Šolta zůstala i této moderní době v souladu s přírodou-čistého ovzduší, pevniny, moře a člověka a to je její největší deviza.
Jejím návštěvníkům, unaveným ruchem velkých měst, nabízí možnost odpočinku a prožití klidné romantické dovolené.

Předchozí  Stránka album 1/6  Další