Řeka KRKA, která pramení východně od města Knín tvoří na své sedmdesátikilometrové pouti k ústí poblíž města Šibenik vápencové terasy a nesčetné menší a větší kaskády. Rozdíl v nadmořské výšce od pramene po ústí je přes 300 m. Vodnatá řeka řeka vymyla na mnoha místech překrásné, místy až 200 m hluboké soutěsky a dala přírodě jedinečný ráz. Právě pro svoji jedinečnost a a neobvyklou bohatost místní flory a fauny s řadou endemických druhů rostlin a živočichů, byla oblast vodopádů řeky Krka v roce 1985 prohlášena Národním parkem.

Národní park řeky Krka je  rozlohou větší než 140 km² a nachází se v něm přes 860 druhů rostlin, 18 druhů netopýrů, 18 druhů ryb (z toho 7 endemických druhů), a se svými 22O druhy ptactva patří mezi nejvýznamější ornitologické rezervace v Chorvatsku. Z dravců zde dominují jestřábi, orli a sokoli, jinak jsou zde hojně rozšířeni slavíci a divocí holubi, čápi, kachny a další. Celá oblast je bohatá i na obojživelníky, plazy, brouky, vážky a jiný hmyz.V okolí řeky rostou různé traviny, ostřicové a rákosové porosty, v klidných zátokách jsou na řece lekníny, či vodní hyacinty a doutníky. Celá oblast je vlhká, živá a osvěžující a velmi zajímavá pro mi lovníky nedotčené přírody.V parku pochopitelně platí dodržování zásad ochrany přírody (to znamená nehlučet, neodhazovat odpadky, nic netrhat, nelovit ryby, nerozdělávat oheň a držet se vyznačených turistických stezek).


Můžete si zvolit ze tří možných okruhů, na vyznačených místech je povoleno i koupání.

Na Krka vodopádech můžete strávit jeden krásný den. Pořád je na co se dívat a tak nespěchejte a dopřejte si dostatek času.

Nejúchvatnější kaskáda je SKRADINSKI BUK. Je dlouhá 400 m a celkový rozdíl mezi prvním a posledním vodopádem je 46 m.

15 km severněji je další krásný vodopád ROŠKI SLAP. Na úseku dlouhém 650 m je kaskáda 12 vodopádů. Okolní louky lákají ke slunění a místy je koupání povoleno.

V sezóně jsou nabízeny plavby loďkou po řece Krka na ostrůvek VISOVAC, kde je františkánský klášter z 15. století a uchovává sbírku cenných knih a sakrálních uměleckých děl. Klášter je veřejnosti přístupný.


Ceny vstupného do Národního parku Krka v letních měsících (červen až září):

Vstupné - Krka vodopády
Dospělí 95 Kn
Děti 7-14 let 70 Kn
Děti do 7 let Zdarma

 

Auto se nechává na velkém odstavném parkovišti při vstupu do národního parku. Za parkovné se již zvlášť neplatí.

Před vstupem do parku se můžete občerstvit v některé z přilehlých restaurací nebo rychlých stánků. V parku je to sice možné také, ale těch možností již není tolik.

Do Národního parku vás odveze pendlovací autobus, který sjíždí do kaňonu vždy, když se autobus naplní. Přiveze vás k počátku turistické stezky a pak již pokračujete po svých. Rozhodně to stojí za to! Smile

 

Předchozí  Stránka album 1/20  Další