Známý americký druh vinné révy Zinfandel a naše klášterní celjenac jsou vlastně stejným druhem, jak nedávno potvrdili američtí odborníci analýzou jejich genetického profilu. Tím je vyřešena záhada původu druhu Zinfandel, kterým je v Americe osázeno 23% povrchu vinohradů a který se, jak je dokázáno, na tento kontinent dostal v době zlaté horečky a zachoval dodnes.


Poblíž kostela v městečku Omiš se nachází "Dům šťastného člověka" ("Kuća sretnog čovjeka") a jméno dostala podle majitele, který v 15. století dal na její dveře vytesat nápis "Bože děkuji Ti, že jsem žil na této zemi!"


Jediná nejstarší kamenická škola na Jadranu je v Pučišćích na ostrově Brač, odkud pochází světoznámý a vážený bračský bílý kámen, z kterého jsou vyhotoveny části Bílého domu ve Washingtonu, Parlament ve Vídni, Místodržitelský palác v Terstu, části parlamentu v Budapešti a mnohé jiné velebné stavby.


Významný časopis Traveler v roce 1997 prohlásil Hvar jedním z 10 nejkrásnějších turistických ostrovů světa. To co má dnes největší hodnotu a vzácnost v turistickém Středozemí - zachovalá příroda - je nejsilnějším turistickým lákadlem ostrova Vis, který Světová organizace pro ochranu životního prostředí začlenila mezi deset nejzachovalejších ostrovů Středozemí.


Dalmatský pes dostal jméno podle Dalmácie a ilirského plemene Dalmatů. Ve Františkánském klášteře v Zaostrogu je obraz " Poslední večeře" neznámého autora z 18. století, na němž je vedle Ježíše a apoštolů vyobrazen i pes dalmatin!